خوش آمد گویی www.Pro3.ir

اطلس تاریخ ایران


اطلس تاریخ ایران

تعداد صفحات238صفحه قیمت : رایگان معرفی به دوستان
یکی از جذاب‌ترین اطلس‌های کمابیش جغرافیایی در دنیای نشر اطلس‌های تاریخی است که متأسفانه در ایران جایگاهی ندارند و کمتر کسی در ایران سراغ آن‌ها رفته و چنین تألیف/تصویرگری‌ای انجام داده است. طبعاً تهیه‌ی چنین اطلسی نیاز به اطلاعاتی وسیع و عمیق و نیز داشتن نظرگاهی خاص در مورد برهه‌های تاریخی است.

خبر خوش اینکه کتاب نویسنده‌ی اطلس تاریخی ایران چنین دیدگاه و اطلاعاتی دارد! این کتاب توضیحی است مقدماتی و دایرهًْ‌المعارف‌وار بر وقایع تاریخ ایران از ظهور اسلام در ایران (که منظور از ایران در اینجا اقوام ایرانی یا محدوده‌ی جغرافیایی ایران‌زمین است) تا دوران سلجوقی. تقریباً یک صفحه در میان نقشه‌ای وجود دارد که از منظرهای مختلف ایران را به تصویر کشیده؛ برای مثال تنوع و گسترش ادیان در مناطق ایران، تنوع زبان‌های مختلف، سلسله‌های حاکم بر نواحی مختلف ایران‌زمین.

مؤلف در توضیح اینکه چرا در این کتاب تنها به این دوره‌ی خاص از تاریخ ایران پرداخته دلیلش را چنین می‌نویسد: «از این جهت که ایران تنها منطقه‌ای نبود که مسلمانان در نیمه‌ی سده‌ی هفتم میلادی به استیلای خویش درآوردند. مناطق دیگری چون بین‌النهرین، سوریه، مصر، افریقای شمالی نیز سرنوشتی مشابه داشتند. سؤال این است که چرا در این میان تنها ایران ‹عرب› نشد؟ هر یک از مناطق یادشده پیشینه‌ای بسیار کهن داشته‌اند؛ میزان مهاجرت اعراب نیز به هیچ‌یک از این نواحی چندان بیشتر از مهاجرتشان به ایران نبوده است. پس ایران چه صفت متفاوتی داشت؟ برای جستجوی پاسخ به این پرسش‌ها باید به دوره‌ی تاریخی‌ای مراجعه کرد که موضوع بررسی این کتاب است. به سخن دیگر مطالعه‌ی این دوره مطالعه‌ی سرچشمه‌های فرهنگ و تمدن ‹ایرانی› است.»

80 بار دانلود دانلود
قیمت : رایگان


مشابه ها

نظر کاربران


ارسال پیام
 
  
 
 
کد را وارد کنید