خوش آمد گویی www.Pro3.ir

آب در اسطوره


آب در اسطوره

تعداد صفحات 8صفحه قیمت : رایگان معرفی به دوستان
آب در اسطوره
   يكي از مسائل خيلي مهم زندگي بشر، مسئله دسترسي به آب و روش‌هاي نگه‌داري و استفاده از آن بوده است. اين مسئله در روزگار غار ( دوران كهن سنگي و نو سنگي) حالت بسيار حادي داشته است.
   بشر آن قدر درگير مسائل مربوط به آب بود كه موفقيتش در ساختن ظروف سفالي ـ مانند معجزه‌اي ـ باعث دگرگوني در روش زندگي او شد. اما چندهزارسال زندگي سخت باعث شده بود كه موضوع آب به يكي از اصلي‌ترين دغدغه‌هاي ذهني انسان تبديل شود. به همين دليل بين ملت‌هاي تاريخي، داستان‌ها و افسانه‌هايي در مورد آب ساخته و پرداخته شد. تمام اين اسطوره‌ها مربوط به اهميت آب پاك و روش‌هاي استفاده از آن بود.
   در ايران باستان ايزد بانوي آب‌هاي پاك به نام آناهيتا ارديسوَره از فراواني و پاكي آب‌ها مراقبت مي‌كرد. اين ايزد بانو چشمه‌ها، نهر‌ها، رودها، درياچه‌ها و درياها را پر از بركت و پاكي مي‌كرد.
   در ايران باستان، پل‌ها و ساختمان‌هاي پيرامون چشمه‌ها و سدها همگي براي خوش يمني به نام اين ايزدبانو نام گذاري مي‌شدند. هنوز نام‌هايي نظير پل دختر، بند دختر، چشمه دختر، بين مردم نواحي مختلف، يادگار احترام به اين ايزدبانوست.
   در تاق بستان كرمانشاه نقشي از آناهيتا باقي مانده است: بانويي بلند بالا و شكوهمند كه ظرفي در دست دارد و آب از آن جاري است.
   در شهر كنگاور نزديك كرمانشاه، بزرگ‌ترين معبد شناسايي شده ناهيد هنوز پابرجاست.
   روي ظرف‌هاي سفالي روزگار نوسنگي براي بركت و پاكي آب، نقش و نگار پرندگان آبزي و بزكوهي به عنوان نگهبانان آب، به فراواني نقش شده است.
   در يكي از بخش‌هاي اوستا توصيف آناهيتا با جزئيات كامل سروده شده است.
   يكي از داستان‌هاي اسطوره‌اي بسيار زيباي ايراني، داستان مبارزه اَپوش ديو خشكي با تيشتره فرشته باران و آب است. در اين داستان اپوش به شكل اسب سياه دم كُل نيرومند و تيشتره به صورت اسب سفيد زرين لگام شكوهمند توصيف شده است. اپوش باعث خشكي و شوري و تلخي و پليدي آب‌ها و تيشتره سبب باريدن باران، جاري شدن آب پاك و رفع شوري و تلخي آب مي‌شود.
   در ايران باستان حفاظت و احترام به آب‌ها از دستورالعمل‌هاي بسيار مهم زندگي اجتماعي بوده است و مردم با نذر و نيايش براي پاكي آب‌ها آرزو مي‌كردند. در كنار هر چشمه‌اي عبادتگاهي ساخته مي‌شد و همه مردم نسبت به اين موضوع مسئول بودند.

163 بار دانلود دانلود
قیمت : رایگان


مشابه ها

نظر کاربران


ارسال پیام
 
  
 
 
کد را وارد کنید