خوش آمد گویی www.Pro3.ir

حقوق ارتباطی زندانیان(گرایش جزا وجرم شناسی کارشناسی ارشد)


حقوق ارتباطی زندانیان(گرایش جزا وجرم شناسی کارشناسی ارشد)

تعداد صفحات137صفحه قیمت : رایگان معرفی به دوستان
عمر زندان را به اندازه عمر بشر دانسته اند در کتب تاریخی و نیز دینی از حبس سخن به میان آمده است اما این که می گوییم عمر طولانی دارد نشان از یک سیر خطی ندارد . در دوره هایی دچار کثرت و گاه دچار قلت بوده است . اما علیرغم این سابقه طولانی مجازات زندان نتوانسته است اهداف سیاست جنایی که عمدتا" پیشگیری از وقوع جرم و باز اجتماعی کردن مجرمان است را تامین کند و یکی از معضلات جامعه ما بحث زندانیان است و واقعیتی در جامعه وجود دارد که هر روز بر آمار زندانیان افزوده میشود و نگهداری این افراد برای سیستم قضایی و جامعه هزینه سنگینی دارد چرا که محبوس شدن هر فرد یعنی از بین رفتن یک فرصت شغلی و از دست دادن یک نیروی کار و متلاشی شدن یک خانواده . در مقابل حقوق زندانیان را داریم که بایستی این حقوق حفظ و تامین گردد که نگارنده این پایان نا مه به حقوق ارتباطی زندانیان نظر دارد و ابعاد آن در قالب بیان مساله – اهمیت و ضرورت تحقیق – سوالات و فرضیه های تحقیق - مشکلات تحقیق و...... بیان شده است .  
الف) بيان مسأله 
همواره در طول تاريخ، بزهكاري به عنوان پديده  ای غيرانساني و ضد ارزش هاي اخلاقي و اجتماعي شناخته شده و تبهكاري به عنوان تكان دهنده ترين آسيب اجتماعي در روابط ميان فرد و جامعه مطرح بوده است .واكنش هاي فردي و اجتماعي نيز پيوسته در برابر اعمال تبهكارانه خطاكاران، به اشكال تدافعي و تنبيهي نمود مي يافته و در قالب اعمال مجازات هاي گوناگون تجلي پيدا مي كرده است.اين رويكرد، بيشتر از آن جهت موردنظر قرار مي گرفته كه بخش هايي از خسارات مادي و معنوي ناشي از ارتكاب آن اعمال ناپسند جبران شود. 
در گذشته مجازات مجرمين و جبران خسارت ها، عمدتاً به اشكال وحشتناكي همچون انتقام هاي فردي، قومي و قبيله اي، تجاوز و آدم كشي، كشتارها، خونريزي ها و جنگ هاي طولاني، قتل و غارت ها، آتش سوزي، اعمال انواع شكنجه هاي جسمي و رواني و رفتارهاي بي رحمانه و ددمنشانه نسبت به بزهكاران بروز مي كرده است. 
 در زندگی اجتماعی جامعه در قبال مسئولیتهائی که  با تدوین قوانین و وضع مقررات برای افراد بوجود آورده مکلف به دفاع از سایر حقوق و آزادی های آنان است .اگر یکی از افراد جامعه مورد تجاوز قرار گیرد جامعه برای احقاق حق و حفظ امنیت و آرامش ملزم به مجازات مجرم است . واکنش جامعه در قبال پدیده مجرمانه که مجازات نامیده می شود مشقتی است که از نظر جانی ،مالی ،حیثیت و آبرو  وسلب آزادی بر مجرم تحمیل میگردد. در طی ادوار زندگی اجتماعی روشهای گوناگون تنبیهی و کیفری وجود داشته و واکنش جامعه در تعیین نوع مجازات با قدرت هیئت حاکمه و میزان خشم و تأثری که مردم از وقوع جرم داشته اند مرتبط بوده است .اکنون هر کشوری با توجه به وضع اقتصادی ،سیاسی ،تحولات اجتماعی ،آداب و رسوم ،اعتقادات مذهبی ،مقتضیات و امکانات، با تدوین قوانین و مقررات ، سیاست کیفری خاصی اتخاذ می کند .
در کشورهایی که در تدوین قوانین کیفری از عقاید مکتب تحققی الهام گرفته اند به اصول مذهبی و اخلاقی و انسانی توجه نداشته فقط خواهان طرد مجرم از اجتماع هستند و هدف از مجازات را حفظ نظم و منافع اجتماعی توجیه می نمایند .در قوانین کیفری کشورهایی که آزادی فردی را محترم می شمارند، هدف قانون گذار از مجازات مجرم ، حفظ منافع اجتماعی با اصلاح و تربیت و یا درمان بزهکاراست.
با ايجاد تغيير و تحول در جوامع و قانونمند شدن مجازات هاي مجرمين، مسأله كيفردهي اينگونه افراد نيز دستخوش تغييرات گوناگوني شده است.چنان كه، امروزه مجازات زندان به عنوان یکی از انواع مجازات ها مورد اقبال سیاستگذاران کیفری قرار گرفته است. 

284 بار دانلود دانلود
قیمت : رایگان


مشابه ها

نظر کاربران


ارسال پیام
 
  
 
 
کد را وارد کنید