خوش آمد گویی www.Pro3.ir

زمین


زمین

تعداد صفحات46صفحه قیمت : رایگان معرفی به دوستان
زمین 

فاصله از خورشید، زمين سومين سياره در منظومه شمسي است. زمين در مداری حول خورشيد مي گردد. زمين تنها سياره منظومه شمسی است كه در آن حيات وجود دارد.
 
سطح زمين با آب، سنگ و خاك پوشيده شده و هوا اطراف آن را فرا گرفته. حيوانات و گياهان تقريباً در همه سطح زمين زندگي مي كنند. آنها به اين دليل مي توانند بر روي زمين زندگي كنند كه زمين فاصله مناسبي از خورشيد دارد. موجودات زنده به گرما و نور خورشيد نياز دارند. اگر زمين به خورشيد نزديك تر بود آنقدر گرم مي شد كه موجودات زنده نمي توانستند در آن زندگي كنند. اگر هم دورتر از خورشيد بود آنقدر سرد مي شد كه موجودات زنده باز هم نمي توانستند در آن زندگي كنند. همچنين زمين مقدار زيادي آب دارد. بيشتر موجودات زنده به آب نياز دارند.
زمين يك ماه دارد. قطر ماه حدود يك چهارم قطر زمين است. ماه احتمالاً زماني بخشی از زمين بوده كه بر اثر برخورد يك جسم غول پيكر با زمين در ميلياردها سال پيش شكسته و از آن جدا شده است.
 
جرم، تراكم و سرعت فرار از جاذبه
 
جرم زمين حدود 5.98x1024 كيلوگرم است. متوسط تراكم زمين 5520 كيلوگرم بر متر مكعب است (تراكم آب 1027 كيلوگرم بر مترمكعب است). زمين متراكم ترين سياره در منظومه شمسي ما است.
 
براي فرار از كشش جاذبه اي زمين، سرعت يك شيء بايد به 24840 مايل در ساعت يا  39976 کیلومتر در ساعت برسد.
جو
جو زمين عبارت از لايه باريكی از گازهايي است كه زمين را احاطه كرده اند. جو از 78 درصد نيتروژن، 21 درصد اكسيژن، 0.9 درصد آرگون، 0.03 درصد دي اكسيد كربن و مقادير كمي از گازهاي ديگر تشکیل شده. به وجود آمدن اشکال مختلف حيات بر روي زمين، به تركيب جو بستگي داشته است.
 
 
طول يك روز و يك سال بر روي زمين
 
هر روز روي زمين 23.93 ساعت طول مي كشد. يعني 23.93 ساعت طول مي كشد تا زمين يك بار به دور محورش بچرخد (اين روز، روز نجومي است). هر سال زميني 365.26 روز طول مي كشد يعني 365.26 روز طول مي كشد تا زمين يك بار دور خورشيد بگردد). اين زمان سال نجومي ناميده مي شود. از آنجايي كه زمين در هر سال و در هر بار چرخشش نمي تواند اين دور را كامل كند در هر سال شش ساعت كنار گذاشته مي شود و در هر چهار سال يك روز به سال اضافه مي شود. اين سال كه 366 روز دارد سال كبيسه ناميده مي شود. اين روز در ايران در پايان سال و در ماه اسفند به سال شمسی اضافه مي شود و بنابراين در سال كبيسه اسفند 30 روز دارد. چرخش زمين در طول زمان آهسته تر مي شود (حدود يك ثانيه در هر ده سال آهسته تر می شود).

124 بار دانلود دانلود
قیمت : رایگان

برچسب ها :

خورشید، زمین، کیوان،


مشابه ها

نظر کاربران


ارسال پیام
 
  
 
 
کد را وارد کنید