خوش آمد گویی www.Pro3.ir

پلوتون


پلوتون

تعداد صفحات8صفحه قیمت : رایگان معرفی به دوستان
پلوتون

به تازگي ستاره شناسان تصميم گرفته اند كه پلوتون را جزو سیارات در نظر نگيرند و بنابر اين آن را سياره كوتوله به حساب می آورند.
پلوتون تا پیش از این تصمیم دورترین سیاره منظومه شمسی از خورشید در نظر گرفته می شد. پلوتون را نمی توان بدون تلسکوپ دید. ستاره شناسان پلوتونرا با استفاده از علم ریاضیات کشف کردند.
در سال 1996 ستاره شناسان اولين تصاوير با جزييات را از سطح پلوتون منتشر كردند. تصاوير به وسيله تلسكوپ فضايي هابل گرفته شده بود و حدود 12 منطقه تاريك و روشن بزرگ را نشان مي داد.
تا قبل از سال 2006 كه پلوتون به عنوان سياره كوتوله طبقه بندي شد، به عنوان كوچك ترين سياره منظومه شمسي ما در نظر گرفته مي شد. پلوتون كوچك تر از سيارات منظومه شمسی ما، بسیاری از ماه ها و حتي ماه زمین است. ما فقط عكس هايي از سطح آن داريم. حتي تلسكوپ فضايي هابل كه به دور زمين مي گردد فقط مي تواند عكس هايی از آن به دست بياورد. زيرا پلوتون خيلي از ما دور است. هنوز هیچ فضاپيمایی هم به سوی پلوتون فرستاده نشده. در سال 2015 يك فضاپيما به نام "نيوهوريزونز" كه در سال 2006 به وسيله ناسا به فضا فرستاده شد، از پلوتون بازديد خواهد كرد.
 
پلوتون به قدری از زمین دور است که حتی تلسکوپ های قوی هم جزییات کمی را از سطحش آشکار می کنند. تلسکوپ فضایی هابل نورها را جمع کرده تا عکسی از پلوتون به دست آید

نقاط روشن كه شامل كلاه هاي قطبي هم هستند، شايد از نيتروژن يخ زده تشكيل شده باشند. مناطق تاريك ممكن است از متان منجمد شده باشند كه در نتيجه تأثير اشعه ماوراي بنفش خورشيد از نظر شيميايي تجزیه شده اند.
 
اندازه
 
ستاره شناسان به خاطر فاصله زياد پلوتون تا زمين، خيلي كم درباره اندازه و شرايط سطح آن مي دانند. قطر پلوتون حدود 1485 مايل يا 2390 كيلومتر تخمين زده مي شود. اين ميزان يك پنجم قطر زمين است.
 
طول روز و سال روي پلوتون
 
هر روز روي پلوتون 6.39 روز زميني طول مي كشد. هر سال روي پلوتون 247.7 سال زميني به طول مي انجامد. يعني 247.7 سال زميني طول مي كشد تا پلوتون يك بار دور خورشيد بگردد.
 
دماي پلوتون
 
سطح پلوتون يكي از سردترين مكان هاي منظومه شمسي ما است. ستاره شناسان عقيده دارند دما در سطح پلوتون ممكن است حدود 375- درجه فارنهايت يا 225- درجه سانتي گراد باشد.
 
تركيب سياره اي
 
پلوتون بيشتر قهوه اي است. به نظر مي رسد كه پلوتون تا حدودي با گاز متان منجمد شده پوشيده شده باشد و يك جو باريك كه بيشتر از متان تشكيل شده داشته باشد. به خاطر تراكم پايين پلوتون، ستاره شناسان فكر مي كنند پلوتون اصولاً از يخ تشكيل شده. دانشمندان عقيده دارند هيچ شکلی از حيات نمي تواند در پلوتون وجود داشته باشد.

119 بار دانلود دانلود
قیمت : رایگان

برچسب ها :

خورشید، زمین، کیوان،


مشابه ها

نظر کاربران


ارسال پیام
 
  
 
 
کد را وارد کنید