خوش آمد گویی www.Pro3.ir

عطارد یا تیر


عطارد یا تیر

تعداد صفحات9صفحه قیمت : رایگان معرفی به دوستان
تیر (عطارد) نزديك ترين سياره به خورشیداست. اين سياره كوچك خاكي تقريباً هيچ جوي ندارد.
 
به خاطر اندازه كوچك و نزديك بودن فاصله تیر به خورشيد سخت است كه اين سياره را از زمين بدون تلسكوپ ببينيم.
در زمان هاي مشخصي از سال مي توان تیر را درست بعد از غروب خورشيد در ارتفاع پاييني در غرب آسمان ديد.
در مواقع ديگر عطارد درست قبل از طلوع خورشيد در شرق آسمان در ارتفاع پاييني ديده مي شود.
 
اولین تصویر فضاپیمای مرینر10 از تیر
اندازه
 
قطر تیر 3032 مايل يا 4879 كيلومتر يعني حدود دو پنجم قطر زمیناست. اين سياره بكوچك ترين سياره منظومه شمسی است. (تا پیش از این که پلوتون سیاره کوتوله نامیده شود، پلوتون کوچک ترین سیاره اصلی منظومه شمسی بود. تیر فقط اندكي از ماهبزرگ تر است.
 
مدار
 
مدار تیر بسيار بيضي است. بنابراين در نزديك ترين مكان ممكن به خورشيد فاصله اش از خورشيد به 28 ميليون و 580 هزار مايل (46 ميليون كيلومتر) مي رسد و وقتي در اين مدار بيضي در دورترين مكانش از خورشيد قرار مي گيرد فاصله اش از خورشيد حدود 70 ميليون كيلومتر مي شود. فاصله تیر از زمين، موقعي كه از هميشه به زمين نزديك تر است 48 ميليون مايل يا (77300 میلیون كيلومتر) است. اگر كسي مي توانست وقتي تیر در نزديك ترين فاصله اش از خورشيد قرار دارد، روي سطح سوزان آن بايستد، خورشيد را سه برابر بزرگ تر از آنچه كه ما در زمين مي بينيم مي ديد.
 
طول روز و طول سال در تیر
 
زمين هر 365 روز يك بار به دور خورشيد مي گردد. در حالي كه تیر هر 88 روز يك بار به دور خورشيد مي گردد. سرعت گردش عطارد در فضا 30 مايل در ثانيه (48  كيلومتر در ثانيه) است كه از اين نظر سرعت هيچ سياره اي به پاي آن نمي رسد.
 
دما
 
مقادير دما در تیر بسيار متفاوت است. نزديكي زياد این سیاره به خورشيد باعث مي شود دما در سطح آن به 450 درجه سانتی گراد يا 840 درجه فارنهايت نيز برسد. از نظر دما فقط ناهيد از تیر داغ تر است. اما به خاطر اين كه تیر مقدار كافي گاز در جوش ندارد و تقريباً هيچ جوي ندارد كه گرما را نگه دارد، دماي آن در شب ممکن است به 170- درجه سانتی گراد يا 275- درجه فارنهايت سقوط كند. به اين ترتيب دما در تیر بسيار متغير است

85 بار دانلود دانلود
قیمت : رایگان

برچسب ها :

زحل، مشتری، زمین،


مشابه ها

نظر کاربران


ارسال پیام
 
  
 
 
کد را وارد کنید